wtorek, 16 lutego 2016

#3 200 pytań na temat Ruchu Szensztackiego (3 i 4)

Jak co wtorek publikuję odpowiedzi na pytania dotyczące Ruchu Szensztackiego, oparte na książce o. Niehausa "200 pytań na temat Ruchu Szensztackiego". samej książki (jeszcze) nie posiadam, dlatego odpowiedzi opieram o wiadomości ze strony Schoenstatt Movement of San Antonio.
Dziś pytanie nr 3 i 4

3. Gdzie znajduje się Szensztat w odniesieniu do innych ruchów?

Ostatnie 100 lat był okresem bardzo owocnym jeśli chodzi o ruchy apostolstwa katolickiego. Zalicza się do nich m.in. Ruch Szensztacki (Niemcy, 1914), Taizé (Francja, 1940), Focolare (Włochy, 1943), Cursillo (Hiszpania, 1949), Komunia i Wyzwolenie (Włochy, 1954), Wspólnota Sant'Egidio (Włochy, 1968),  Ruch Odnowy w Duchu Świętym (USA, 1967), Marriage Encounter (USA, 1968)  i wiele innych. 
Rozwinęły się one przede wszystkim po Soborze Watykańskim II (1962-65), odzwierciedlając nowe inicjatywy,  wynikające z działalności Ducha Świętego, aby zaangażować cały Kościół w dzieło odnowy świata. Spośród tych współczesnych ruchów Ruch Szensztacki jest najstarszy. Inne grupy tego samego okresu, które również rozwinęły się w idei ruchu to Błękitna Armia (Blue Army) zainspirowana przez objawienia Maryjne w Fatimie, w Portugalii w 1917r.) i Legionu Maryi (wprowadzoną przez Franka Duff w 1921 roku).
Nie można również zapomnieć o tradycyjnych ruchach, takich jak  Franciscan Lifestream of Church (nie znalazłam tłumaczenia – pracuję nad tym), stale inspirowane charyzmatami św. Franciszka z Asyżu, których część zaliczana jest do współczesnych ruchów kościelnych.

4. Co znaczy Szensztacki Ruch Apostolski?

Proces założenia Ruchu Szensztackiego osiągnął swój punkt kulminacyjny w 1919 i w 1920, kiedy to zostały określone dwa fundamenty Ruchu: „Federacja Apostolska" i "Liga Apostolska". Obie te formacje były połączone pod wspólną nazwą „Szensztacki Ruch Apostolski”. Słowo „Apostolski” zostało wybrane jako odbicie pragnienia ruchu młodych przyczyniającego się do szerzenia misji apostolskiej w Kościele poprzez „religijną i moralną odnowę świata” wychodzącej z Szensztackiego Sanktuarium. Do dzisiaj Ruch Szensztacki jest określany jako ruch apostolski, zaangażowany w promowanie wzrostu wiary i odnowy Kościoła i świata, poprzez apostolstwo wszystkich wiernych w każdej dziedzinie życia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz