wtorek, 2 lutego 2016

#1 200 pytań na temat Ruchu Szensztackiego

W każdy wtorek będę publikować informacje na temat Ruchu Szensztackiego, w oparciu o książkę o. Niehaus'a "200 pytań na temat Ruchu Szensztackiego" (200 questions about Schoenstatt) informacje wzięłam ze strony Schoenstatt Movement of San Antonio.
1. Czym jest Szensztat?

Szensztat to Ruch Katolicki, którego celem jest wypełnianie Ewangelii Jezusa Chrystusa w charakterystyczny sposób.
Jego historia i przyniesione owoce wspierają pogląd, że jest to szczególna inicjatywa Boga. Aby zrozumieć Szensztat, należy wziąć pod uwagę to, jako
  • ruch odnowy,
  • miejsce łaski,
  •  i szczególna duchowość w obrębie Kościoła.

Jako ruch odnowy w Kościele katolickim, Szensztat działa, aby pomóc odnowić Kościół i społeczeństwo w duchu Ewangelii. Ma ona na celu ponownie połączyć wiarę z życiem codziennym, w szczególności poprzez głęboką miłością do Maryi, Matki Bożej. Jako międzynarodowy ruch jest obecny na wszystkich kontynentach i ma członków z wszystkich powołań i chodzi w życiu. Jest to duchowa rodzina, która mieści w sobie wiele odgałęzień i społeczności połączonych w jedną Rodzinę Szensztacką.
Jako miejsce łaski, Szensztat dotknął życie milionów ludzi. Sanktuarium Szensztackie jest duchowym domem i centrum życia tego ruchu. Sanktuarium jest poświęcone Maryi jako Matki  Bożej Trzykroć Przedziwnej i Zwycięska Królowa z Szensztat.

Poza Prasanktuarium, pierwotnym Sanktuarium na terenie Niemiec istnieje obecnie ponad 160 replik – filialnych sanktuariów na całym świecie, gdzie ludzie zbierają się na modlitwę, odnowę i inspirację. Jak szczególna duchowości w Kościele, Szensztat przyczynił się do wzrostu w świętości mężczyzn i kobiet od czasu 1914 roku.


 Jego charakterystyczne cechy umożliwiły na szczególną łatwość w adaptacji do życia w wierze w naszych współczesnych czasach. Jako przymierze duchowości sprzyja osobistej relacji z Bogiem, Maryją i bliźnim. Jako narzędzie duchowości sprawia, że ​​naśladowanie Chrystusa jest bardziej realne i w zgodzie z wolą Bożą. Jako codzienna duchowość szuka sposobów na stworzenie codzienności z praktycznych kroków w kierunku wiary, nadziei i miłości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz