wtorek, 3 stycznia 2017

#49 200 pytań na temat Ruchu Szensztackiego (141)

Jak co wtorek publikuję odpowiedzi na pytania dotyczące Ruchu Szensztackiego, oparte na książce o. Niehausa "200 pytań na temat Ruchu Szensztackiego". Samej książki (jeszcze) nie posiadam, dlatego odpowiedzi opieram o wiadomości ze strony Schoenstatt Movement of San Antonio.

Dzisiaj pytanie 141 z rozdziału VII "O Szensztackiej organizacji i strukturze", które rozpocznie cykl o "technicznej" stronie Ruchu, żeby pokazać, że naprawdę każdy znajdzie w Szensztacie coś dla siebie.141. Jak zorganizowany jest Szensztat?  
Po pierwsze, Szensztat zorganizowany jest zgodnie z 
  •  stanem w życiu
  •  poziomem zaangażowania swoich członków

Organizacja w oparciu o stan (mężczyźni, kobiety, pary, księża) jest naturalnym wynikiem akcentowania przez Szensztat osobowości i formowania wiary, którym rozwojowi najbardziej sprzyja bycie w grupach z innymi o tym samym powołaniu i stanie. Istnieją wyjątki, szczególnie na poziomie pielgrzymkowym, gdzie aspekt formacji nie jest tak wyraźny.
Organizacja w oparciu o poziom zaangażowania pokazuje jak w różny sposób można należeć do Szensztatu. Osoba może należeć jako pielgrzym, który okazjonalnie odwiedza Sanktuarium lub jako ktoś, kto uczynił Szensztat swoim powołaniem, lub też wybierając jedną z wielu dróg pomiędzy. Organizacyjnie, prowadzi to do podziału w Szensztacie na:
-          Ruch pielgrzymkowy
-          Liga Apostolska
-          Związek Apostolski
-          Instytuty świeckie i sakralne

źródło: Oficjalna strona Szensztatu w PolsceBrak komentarzy:

Prześlij komentarz