wtorek, 10 stycznia 2017

#50 200 pytań na temat Ruchu Szensztackiego (142 i 143)


Jak co wtorek publikuję odpowiedzi na pytania dotyczące Ruchu Szensztackiego, oparte na książce o. Niehausa "200 pytań na temat Ruchu Szensztackiego". Samej książki (jeszcze) nie posiadam, dlatego odpowiedzi opieram o wiadomości ze strony Schoenstatt Movement of San Antonio.

Dzisiaj pytania 142 i 143  z rozdziału VII "O Szensztackiej organizacji i strukturze".


142. Czym jest “Ruch Pielgrzymkowy”?
Szensztacki Ruch Pielgrzymkowy jest najszerszą podstawą Rodziny Szensztackiej. Zalicza się do niego tych wszystkich należących osobiście lub przywiązanych do Szenszatu.
Stąd każdy darzący szczególną miłością Matkę Trzykroć Przedziwną z Szensztatu, Sanktuarium lub O. Kentenicha I kto okazjonalnie uczestniczy we wkładach do Kapitału Łask może być uznawany za pielgrzyma. Pielgrzymi nie są oficjalnie zobowiązani do podejmowana żadnego specjalnego apostolstwa, dołączenia do grupy czy złożenia formalnego aktu duchowej przynależności. Mogą żyć w mniej lub bardziej swobodnym związku z Szensztatem i  Sanktuarium.
Specjalne inicjatywy i organizacje są możliwe na poziomie pielgrzymkowym. Przykładem tego może być Apostolstolat Pielgrzymującej Matki Bożej, w którym Pielgrzymująca MTA przynoszona jest do ludzi (patrz pytanie 66).

143. Czym jest “Liga Apostolska”?

Szensztacka Liga Apostolska jest szeroko pojętą organizacją zrzeszającą tych, którzy cele Szensztatu przyjęli za swoje, żyją Szensztacką duchowością i angażują się w apostolat zgodny z ich życiowym powołaniem i możliwościami w życiu. Przynależność do Ligi rozpoczyna się wraz z zawarciem Przymierza Miłości. Można być członkiem stowarzyszonym lub członkiem zwyczajowym Ligii (patrz pytanie 144). Liga podzielona jest na liczne ugrupowania zgodnie z ścieżkami życiowymi. Stąd, można przynależeć do Ligii Rodzin, Matek, Kobiet, Mężczyzn, Księży. Ogólnie Liga organizowana jest przez diecezje. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz