wtorek, 28 listopada 2017

#83 200 pytań na temat Ruchu Szensztackiego (160 i 161)


Jak co wtorek publikuję odpowiedzi na pytania dotyczące Ruchu Szensztackiego, oparte na książce o. Niehausa "200 pytań na temat Ruchu Szensztackiego". Miłej lektury!Dzisiaj pytania 160 i 161  z rozdziału VII "O Szensztackiej organizacji i strukturze".160. Jaka jest różnica między Rodziną Szensztacką, Ruchem Szensztackim a Dziełem Szensztackim?
Określenia te często są używane zamiennie. „Rodzina Szensztacka” odnosi się do Szensztatu jako organ wiernych zjednoczonych wspólnym duchem i który współdzieli poczucie wspólnoty. "Ruch Szensztacki" odnosi się bardziej do jego dynamiki apostolatu i odnowy duchowej w Kościele. "Dzieło Szensztackie" odnosi się bardziej do jego funkcji jako formalnej organizacji.
W pewnych sytuacjach, jak na przykład przydzielenie zadań Dyrektora Ruchu, słowo "ruch" nabiera szczególnego znaczenia. W takich przypadkach oznacza Ligę i ruch pielgrzymkowy w przeciwieństwie do związku i instytutów. Gdy termin "Ruch Szensztacki" używany jest w tym kontekście, "Rodzina Szensztacka" i "Dzieło Szensztackie" stają się pojęciami wykorzystywanymi do określenia Szensztatu jako całości, włączając w to związki i instytuty.

161. Jak bardzo rozpowszechniony jest Szensztat?
Szensztat jest szeroko obecny na arenie międzynarodowej. Członkowie związków i instytutów (około 7 000 członków w 11 różnych wspólnotach) obecni są w 30 krajach, Liga Apostolska posiada około 90 000 członków w ponad 40 krajach. W grudniu 2001 roku, Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej (Schoenstatt Rosery Campaign) posiadał przynajmniej 150 000 Pielgrzymujących MTA krążących w 83 krajach.
Kraje, gdzie Szensztat posiada swoje Sanktuaria (z liczbą Sanktuariów w grudniu 2001) to:
Niemcy (55), Brazylia (18), Chile (17), Argentyna (16), USA (6), Portugalia (5), Szwajcaria (5), RPA (5), Polska (5), Indie (3), Puerto Rico (3), Hiszpania (3), Meksyk (3), Australia, Burundi, Republika Dominikańska, Ekwador, Kolumbia (po 2), Austria, Boliwia, Czechy, Anglia, Francja, Włochy, Peru, Szkocja, Tanzania, Urugwaj (po 1), w sumie 168. Szacuje się, że Sanktuaria odwiedza 3 do 4 milionów pielgrzymów rocznie.
Sanktuaria Szensztackie i Ruch Szensztacki znajdują się na wszystkich zamieszkałych kontynentach, istnieje nawet przydrożne sanktuarium na Antarktydzie (ustanowiona przez Argentyńską Rodzinę Szensztacką).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz