wtorek, 21 listopada 2017

#82 200 pytań na temat Ruchu Szensztackiego (158 i 159)


Jak co wtorek publikuję odpowiedzi na pytania dotyczące Ruchu Szensztackiego, oparte na książce o. Niehausa "200 pytań na temat Ruchu Szensztackiego". Miłej lektury!Dzisiaj pytania 158 i 159  z rozdziału VII "O Szensztackiej organizacji i strukturze".


158. Czym jest Prezydium Generalne?
Prezydium Generalne jest najwyższym międzynarodowym organem Ruchu Szensztackiego. Koordynuje i konsultuje sprawy dotyczącej całej międzynarodowej Rodziny Szensztackiej. Składa się z przedstawicieli wszystkich Szensztackich Instytutów Świeckich oraz międzynarodowych Związków Federacji Apostolskiej. Obecnie, Liga reprezentowana jest przez Dyrektora Ruchu w Niemczech, w imieniu wszystkich krajowych Dyrektorów Ruchu.
Prezydium Generalne rozpatruje kwestie mające wpływ na całą Rodzinę Szensztacką. Pomaga sformułować nowe wyzwania dla Rodziny Szensztackiej i zachęca całą Rodzinę do zapoznania się z nowymi trendami lub nurtami (lifestreamem), wyjątkowymi inicjatywami lub ważnymi rocznicami i jubileuszami. Prezydium Generalne odpowiada za upoważnienie nowych podmiotów krajowych, takich jak prezydia krajowe. Jeśli Kościół kieruje zapytanie do Ruchu jako całości, Prezydium Generalne ma za zadanie zbadanie sprawy, przeprowadzenie odpowiednich konsultacji i udzielenie odpowiedzi. Również opracowanie Statutu Generalnego jest zadaniem Prezydium Generalnego.
159. Czym jest Statut Generalny?
Jest odpowiednikiem jego konstytucji i regulaminów. Określone są w nim cele i struktury oraz informacje dotyczące jego organizacji, w tym umiejscowienie Instytutów, Związków, Lig i Ruchu Pielgrzymkowego. Wyjaśnia konfederacyjne współdziałanie różnych struktur ruchu, a także relacje między ruchem i jego struktur z Kościołem jako całości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz