wtorek, 1 maja 2018

#105 200 pytań na temat Ruchu Szensztackiego (198 i 200)


Jak co wtorek publikuję odpowiedzi na pytania dotyczące Ruchu Szensztackiego, oparte na książce o. Niehausa "200 pytań na temat Ruchu Szensztackiego". Miłej lektury!Dzisiaj pytania 198 i 200  VIII (ostatniego rozdziału książki) "O Historii Szensztatu".198. Co znaczy "Kościół na “nowym brzegu"?
W swoich ostatnich latach o. Kentenich lubił mówić o „Kościele nowego brzegu” lub „Kościele na nowym brzegu czasu”. Naiwązując w ten sposób do zupełnie nowej ery i zbioru wyzwań stojących przed Kościołem w swojej misji (swoim dziele), aby nieść Ewangelię dzisiejszemu światu.
Mówiąc to, o. Kentenich uświadamiał swoich uczniów (naśladowców) o ich odpowiedzialności, aby pomóc doprowadzić Kościół do "nowego brzegu" czasów poprzez dynamiczny i osobisty (w przeciwieństwie do statycznego i bezosobowego) apostolat, duchowość, pedagogikę i wspólnotę szczególnie dostosowanych do nowych wyzwań dzisiejszych czasów.
Stało się to szczególnie wyraźne w latach Soboru Watykańskiego II, a następnie, kiedy cały Kościół szukał odnowionego i żywego sposobu głoszenia i życia Ewangelią w nowej erze historii. W tej wizji Kościoła, Kościół ma za zadanie być "duszą świata" (o. Kentenich w dniu zakończenia Vaticanum II, 8 grudnia 1965 roku), który tchnie życie w całej kultury i działalności człowieka poprzez wprowadzenie go w organiczny kontakt z łaską i dziełem zbawienia (patrz pytania 35, 36).


200. Co mogę zrobić, aby pomóc w realizacji Szensztackiej misji?
Możesz pomóc w realizacji Szensztackiej misji stając się częścią jego strumienia życia i łaski, w sposób nieformalny poprzez pragnienie podjęcia misji i ideałów Szensztackich oraz w sposób bardziej formalny zawierając Przymierze Miłości z MTA i dołączając do jednej z grup Ruchu.
W końcu najważniejsze jest przymierze miłości z MTA w Sanktuarium Szensztackiego. Ci, którzy czynią to Przymierze Miłości swoim własnym, łącznie z jego wymiarem apostolstwa, samokształcenia, miłości do Kościoła, wiary w Bożą Opatrzność, świętości dnia codziennego etc.  itp są na najlepszej drodze, aby bezpośrednio pomóc Matce Trzykroć Przedziwnej osiągnąć cele, które pragnie spełniać w imieniu swego Syna Jezusa z Sanktuarium.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz