wtorek, 19 grudnia 2017

#86 200 pytań na temat Ruchu Szensztackiego (167)


Jak co wtorek publikuję odpowiedzi na pytania dotyczące Ruchu Szensztackiego, oparte na książce o. Niehausa "200 pytań na temat Ruchu Szensztackiego". Miłej lektury!Dzisiaj pytanie 167 z VIII (ostatniego rozdziału książki) "O Historii Szensztatu".


167. Dlaczego Szensztat rozpoczął działalność jako część Sodalicji Mariańskiej?
W miarę jak dzieło o. Kentenicha jako kierownika duchowego postępowało, szukał on sposobu, aby zaangażować uczniów we wspólnotę, która nie tylko skoncentruje się na celach etycznych i społecznych, ale na celach naprawdę religijnych. Jednocześnie szukał wspólnoty maksymalnie promującej osobistą inicjatywę ze strony chłopców, w tym ich dążenia do świętości. Gdy o. Kentenich zapoznał się z Sodalicją Mariańską w 1913 roku, od razu poczuł, że była to właściwa organizacja do osiągnięcia celów, która najlepiej pomoże jego chłopcom w rozwoju zarówno naturalnym, jak i nadprzyrodzonym.
Po starannych przygotowaniach mających na celu upewnienie się, że decyzja była naprawdę dobrowolna ze strony chłopców, uczniowie zwrócili się o pozwolenie do swojej wspólnoty Pallotyńskiej, aby utworzyć Sodalicję Mariańską. Założenie jej miało miejsce 19 kwietnia 1914 roku, kiedy to kandydaci z wyższych klas złożyli akt sodalicyjnego poświęcenia się Maryi.
Wpływ Sodalicji Mariańskiej na Szensztat jest nadal widoczny w wielu formach, które stały się cenne już dla pierwszej generacji, jak modlitwa "O Pani moja, o Matko moja", znana w tradycji Sodalicji jako "Mała Konsekracja" i sodalicyjne pozdrowienie Nos cum prole Pia / benedicat Virgo Maria (Niech nas błogosławi Dziewica Maryja ze swoim Dzieciątkiem!). W rzeczywistości, Szensztat został zorganizowany jako Sodalicja podczas I wojny światowej, aż do momentu kiedy określony został konkretny kształt Apostolskiej Federacji (1919) i Ligi (1920).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz