wtorek, 12 września 2017

#71 200 pytań na temat Ruchu Szensztackiego (132 i 133)


Jak co wtorek publikuję odpowiedzi na pytania dotyczące Ruchu Szensztackiego, oparte na książce o. Niehausa "200 pytań na temat Ruchu Szensztackiego". Miłej lektury!Dzisiaj pytania 132 i 133  z rozdziału VI "O Szensztackiej pedagogice".132. Czym jest comiesięczne sprawozdanie?
Comiesięczne sprawozdanie to kolejne narzędzie stworzone po to, aby pomóc progres w życiu duchowym i we wzroście ku świętości. Składa się z comiesięcznego sprawozdania u kierownika duchowego lub przełożonego na temat wybranych aspektów swoich duchowych dążeń. Forma ta różni się od wspólnoty do wspólnoty. Członkowie Związków i Instytutów mają osobę w swojej wspólnocie, której składają swoje sprawozdanie. W Lidze, członkowie, którzy składają sprawozdanie w ramach swojej zwyczajnej comiesięcznej spowiedzi lub w krótkim sprawozdaniu swojemu kierownikowi duchowemu: mój raport szczegółowy i jak przebiegał jeden z wybranych aspektów własnego Duchowego Porządku Dnia.  Praktyka ta ma na celu utrzymanie dążenia od stania się systematycznym i jest comiesięcznym przypomnieniem, że świętość osiąga się w konkretnych krokach, podejmowanych jeden po drugim w danym miesiącu.
133. Jaką rolę może odgrywać lectio divina?
Szensztat zachęca również lektury duchowej (lectio divina) jako narzędzia, które może pomóc wzrastać duchowo. Może to być codziennym nawykiem lub w innych odstępach czasu, jak naprzykład w czasie adoracji. Wszyscy dobrzy autorzy katoliccy są wartościowi, a umiłowanie Maryi inspiruje wielu, aby czytać więcej o Błogosławionej Matce. Wyjątkowe uznanie zyskało wśród wielu członków Szensztatu regularne czytanie literatury Szensztackiej, zwłaszcza dzieł o. Kentenicha.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz