wtorek, 30 sierpnia 2016

#31 200 pytań na temat Ruchu Szensztackiego (73 i 74)

Jak co wtorek publikuję odpowiedzi na pytania dotyczące Ruchu Szensztackiego, oparte na książce o. Niehausa "200 pytań na temat Ruchu Szensztackiego". Samej książki (jeszcze) nie posiadam, dlatego odpowiedzi opieram o wiadomości ze strony Schoenstatt Movement of San Antonio.

Dzisiaj odpowiem na pytania nr 73 i 74 z IV rozdziału - O Przymierzu Miłości (czyli przechodzimy do esencji tego, czym jest Szensztat).


73. Co znaczy “Nic bez Ciebie MTA, nic bez nas”
Powiedzenie “Nic bez Ciebie, MTA, nic bez nas” często można znaleźć na antepedium (dekoracyjne zakrycie lub zasłona mensy ołtarza) w Sanktuarium. Tradycja ta sięga 1933 roku i jest wyrazem Przymierza Miłości. “Nic bez Ciebie” wskazuje na Szensztacką zależność od obecności i aktywności Maryi w Sanktuarium. "Nic bez nas" wskazuje na konieczność współpracy i dążeń, aby spełnić warunki, w których Maryja zostanie przekonana, aby zamieszkać w Szensztacie.

74. Czym jest “Kapitał Łask”?
Nauka Kościoła o zasługach i możliwości naszego udziału w Chrystusowym dziele zbawienia (zobacz Kol 1,24: „w moim ciele dopełniam braki cierpień Chrystusa za Jego Ciałom którym jest Kościół”) zachęca nas do aktywnego dążenia do świętości i swojej dyspozycji do budowania Królestwa. Wyjątkową formę tego stanowi w Szensztacie „wkład do Kapitału Łask”. W Przymierzu Miłości z Maryją, aktywnie przynosimy nasze modlitwy, ofiary i dążenia do świętości i udostępniamy te zasługi Matce Trzykroć Przedziwnej dla jej misji w służbie Chrystusowi.


Znaczenie „Kapitału” pochodzi z ekonomii, gdzie oznacza dużą sumę, która musi być zebrana, aby podjąć duże przedsięwzięcia takie jak założenie firmy/działalności gospodarczej. Od 1915 roku Szensztat mówi o różnych rodzajach kapitału: to, co przynosimy MTA do Sanktuarium łączy się (jak pieniądze pochodzące od różnych inwestorów) by wspomóc MTA w każdym wielkim przedsięwzięciu, które ma zaplanowane, szczególnie te odnoszące się do moralnej i religijnej odnowy w Chrystusie. Ponieważ “Kapitał” ten nie jest pieniężny, ale odnosi się do łaski, nazwany został „Kapitałem Łask”. Teologiczne podstawy znaleźć można w nauce Kościoła o komunii świętych (KKK 945-948), modlitwie wstawienniczej (KKK 2634-2636) i zasłudze (KKK 2006-2011).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz