wtorek, 26 lipca 2016

#26 200 pytań na temat Ruchu Szensztackiego (66)

Jak co wtorek publikuję odpowiedzi na pytania dotyczące Ruchu Szensztackiego, oparte na książce o. Niehausa "200 pytań na temat Ruchu Szensztackiego". Samej książki (jeszcze) nie posiadam, dlatego odpowiedzi opieram o wiadomości ze strony Schoenstatt Movement of San Antonio.

Dzisiejsze pytanie to nr 66 z Rozdziału III - O Sanktuarium.
Ponieważ chciałabym opisać bardziej Ideę Pielgrzymującej MTA, a nie tylko zawrzeć informacje z książki, dlatego będzie dziś tylko jedno pytanie.
66. Czym jest “Pielgrzymująca MTA” i inne sanktuaria pielgrzymkowe?
Pielgrzymująca MTA jest wyjątkowym, przenośnym obrazem MTA używanym przez Inicjatywę Matki Bożej Pielgrzymującej – Schoenstatt Rosery Campaign. Ma formę, która pozwala na łatwe przenoszenie Jej od rodziny do rodziny i z miejsca na miejsce, aby nieść błogosławieństwo Szensztackiego Sanktuarium do wielu ludzi. Wywodzi się od idei João Pozzobon z Santa Maria w Brazylii. W 1950 zaczął on odwiedzać rodziny z pielgrzymującym obrazem MTA, promując modlitwę różańcową. Jego dzieło urosło w pełnowymiarową, międzynarodową inicjatywę, którą rozpoczęło utworzenie 25 Pielgrzymujących MTA dla Argentyny w 1984 roku. Ponad 150 000 takich obrazów krąży obecnie w ponad 80 krajach na całym świecie, docierając w każdym miesiącu do milionów katolików.
wędrujący João Pozzobon, źródło: schoenstatt.org
Pielgrzymująca MTA udowodniła, że wiernie przynosi trzy łaski pielgrzymkowe (patrz pytanie 11) do tych, których odwiedza. Na przykład, wielu otrzymuje łaskę zadomowienia w Maryi, kiedy Ona przychodzi w odwiedziny. Również wiele osób i rodzin otrzymuje łaskę wewnętrznej przemiany. Istotnie Pielgrzymująca MTA zainspirowała wielu do nowych aktów apostolskiej owocności.

Pielgrzymujące MTA są zazwyczaj pobłogosławione (poświęcone) w lokalnym centrum Szensztackim i wysyłane z jednego z sanktuariów filialnych pod opieką koordynatora lub promotora. Każdego roku wszystkie sanktuaria pielgrzymkowe zostają zaproszenie na Dzień Odnowienia w jednym z sanktuariów filialnych (lub miejscowego sanktuarium, jeśli odległość jest zbyt duża), aby podkreślić ich związek z miejscem pochodzenia. Większe „Sanktuaria Pomocnicze” wizytują parafie i lokalne centra by pielęgnować jedność i duchową witalność Kampanii Różańcowej. Większe kapliczki "pomocnicze" Wizyta parafie i lokalne centra pielęgnować jedność i duchową witalność Kampanii Różańcowej. Chociaż Pielgrzymująca MTA jest najbardziej widoczną formą "sanktuarium pielgrzymkowego," istnieją też inne formy używane na mniejszą skalę przez osoby, grupy lub rodziny. Zasadnicze znaczenie dla ich skuteczności jest żywe połączenie ze strumieniem życia i łaski pochodzącymi z Prasanktuarium.Krótka historia Pielgrzymującej MTA i  João Pozzobona.
 João urodził się 12 grudnia 1904 roku w Santa Maria, w Brazylii. W wieku 23 lat ożenił się z Teresą Turcatto, z którą miał dwójkę dzieci. Niestety Teresa zmarła, a  João chcąc dać swoim dzieciom miłość i ciepło rodzinne ponownie się ożenił. 
W 1932 poślubił Wiktorię Marię Filipeto, która stał się matką dla osieroconej dwójki i urodziła João jeszcze piątkę kolejnych dzieci. João nazywał swoje dzieci "siedmioma drogocennymi kamieniami". Ruch Szensztacki poznał w 1947 roku, a rok później uczestniczył w poświęceniu Sanktuarium Szensztackiego przez O. Kentenicha. Wydarzenie to wywiera na nim tak ogromne wrażenie, że postanawia stać się aktywnym apostołem Maryi. 
Animatorem akcji "Apostolat MB Pielgrzymującej" został w 1950 roku, kiedy to otrzymał jede z obrazów MTA w formie przenośnej kapliczki (która ważyła około 11 kilogramów!). Początkowo poświęcał na swoją misję około 2 godzin dziennie, odwiedzał rodziny, które chciały przyjąć go i Maryję, aby wspólnie odmawiać modlitwę różańcową. João zwykł mawiać: "Ja wyruszam dla Ciebie [Maryjo], a Ty zatroszcz sie o moją rodzinę"
Łącznie przeszedł około 140 tysięcy km! z wizerunkiem Maryi na ramionach. Jego dzieło rozrosło się na cały świat po tym jak zlecił wykonanie kapliczek MTA dla każdego Sanktuarium w Brazylii, zwane Auxiliar. João zmarł w wyniku obrażeń poniesionych po potrąceniu przez ciężarówkę w 1985 roku.
W 1994 roku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.

Informacje zaczerpnięte z kilku źródeł, głównie z książki Świętość w życiu codziennym i z tej strony


Ojciec Święty Jan Paweł II w Częstochowie w 1979 powiedział:
„Matka bowiem nie tylko czeka na swoje dzieci we własnym domu, ale idzie za nimi wszędzie, gdzie one zakładają swoje domy. Wszędzie tam, gdzie żyją, gdzie pracują, gdzie tworzą rodziny, gdzie bywają przykute do łoża boleści – a nawet tam, gdzie zapominają o Bogu, gdzie sumienia mają obciążone grzechem.”


i chyba te słowa najbardziej oddają istotę Pielgrzymującej MTA i ideę dzieła, które rozpoczął w 1950 roku João Pozzobon.

jego motto życiowe jest niezmiernie piękne i wiąże się ściśle z podjętą przez niego misjąJAK ZAŁOŻYĆ NOWY KRĄG I ROZPOCZĄĆ APOSTOLAT W TWOJEJ PARAFII ?

Matka Boża chciałaby raz w miesiącu na kilka dni odwiedzić i Ciebie. 
Ona ma czas dla swoich dzieci, a TY znajdziesz czas dla Niej?

Jeśli chciałbyś zaangażować się w taką formę apostolatu dla nowej ewangelizacji swojego środowiska, a tym samym naszej Ojczyzny i Europy porozmawiaj z sąsiadami, przyjaciółmi czy parafianami z okolicy i stwórzcie nowy krąg.

Do utworzenie Kręgu potrzebnych jest około 10 rodzin (mogą też być osoby mieszkające samotnie). Przygotowaną listę rodzin chętnych do przyjmowania Matki Bożej przekaż do ks. proboszcza.

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.
                                                                                           Nos cum prole pia benedicat Virgo Maria!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz