wtorek, 30 stycznia 2018

#91 200 pytań na temat Ruchu Szensztackiego (175)


Jak co wtorek publikuję odpowiedzi na pytania dotyczące Ruchu Szensztackiego, oparte na książce o. Niehausa "200 pytań na temat Ruchu Szensztackiego". Miłej lektury!Dzisiaj pytanie 175 z VIII (ostatniego rozdziału książki) "O Historii Szensztatu".175. Jakie były centralne wydarzenia w latach 1920 – 1934?
W latach 20. i 30. XX w. obserwowano wzrost Szensztatu w głąb i w ilość na obszarze całych Niemiec. Niektóre z najważniejszych wydarzeń tego okresu to:
1921 (2 lutego): Pallotyński Przełożony Generalny o. Cardi zatwierdza Ruch Apostolski jako część dzieła Wincentego Pallottiego
1922: Biskup Hennemann, Pallotyn, informuje papieża Pius XI o nowym Ruchu Szensztackim. Ojciec Święty daje Szensztatowi pierwsze błogosławieństwo apostolskie.
1926 (1 października): Założenie Szensztackich Sióstr Maryi, który stał się pierwszym z sześciu Szensztackich Instytutów Świeckich
1929: O. Kentenich opisuje znaczenie Szensztatu dla Kościoła I świata w tych słowach: „W cieniu Sanktuarium, będą się rozgrywać losy Kościoła i świata przez wieki” (patrz pytanie 44)
1933: Adolf Hitler i naziści przejmują władzę w Niemczech. Rodzina Szensztacka przygotowuje się by stawić czoło wielkim trudnościom.
1933: Powiedzenie “Nic bez Ciebie MTA, nic bez nas” staje się syntezą Szensztackiej duchowości
1933: Wylot pierwszych Szensztackich Sióstr Maryi, wysyłanych na misje zagraniczne. Pierwsze docierają do Republiki Południowej Afryki, w ciągu następnych 7 lat wiele innych zostaje wysyłanych do Chile, Argentyny, Urugwaju i Brazylii.
1934: Obecny ołtarz i drewniane elementy zostaja umieszczone w Sanktuarium.
1934: Ruch Ludzi i Pielgrzymów staje się Szensztacką kontr-ofensywą przeciw rosnącemu wpływowi nazistów. W następnych latach setki kapliczek MTA i przydrożnych sanktuariów zostaje wzniesionych na terenie Niemiec.

1934: Studenci z Pallotyńskiego seminarium w Szensztat, nazywając siebie "pokoleniem Czarnych Krzyży" (patrz pytanie 172), ruszają na poszukiwanie zwłok "Bohaterskich sodalistów", którzy zginęli w czasie I Wojnie Światowej. Ciała Maxa Brunnera i Hansa Wormera zostają znalezione i pochowane za Prasanktuarium. "Powrót bohaterów" 20-21 sierpnia jest centralnym wydarzeniem 15. rocznicy Ruchu. Z 4000 członków obecnych na imponującej manifestacji modlitwy i wiary w misję MTA, było to największe zgromadzenie w Szensztat do tej pory, oraz zapewnienie o wierze w moc MTA do pokonania nazistowskiego prześladowania.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz