wtorek, 23 stycznia 2018

#90 200 pytań na temat Ruchu Szensztackiego (173 i 174)


Jak co wtorek publikuję odpowiedzi na pytania dotyczące Ruchu Szensztackiego, oparte na książce o. Niehausa "200 pytań na temat Ruchu Szensztackiego". Miłej lektury!
Dzisiaj pytania 173 i 174 z VIII (ostatniego rozdziału książki) "O Historii Szensztatu".173. Kiedy Szensztat stał się Ruchem?
 Po pieciu latach bycia Solidacją Mariańską, Szensztat oficjalnie stał się Ruchem w 1919 roku, posiadającym swoją włąsną strukturę. 18 lipca 1919 Pallotyni skierowali o. Kentenicha do pracy w pełnym wymiarze w nowym ruchu. W dniach 19-20 sierpnia 1919 roku, pierwszy krok organizacyjny zsotał podjęty w ramach spotkania liderów w Hoerde (niedaleko Dortmundu). Spotkanie to zakończyło się stworzeniem Apostolskiej Federacji i ustanowieniem pierwszysch zasad organizacyjnych.
Drugi istotny krok został podjęty rok później wraz z utworzeniem 20 sierpnia 1920 roku Ligii Apostolskiej. Celem Ligii było stworzenie możliwości członkostwa dla tak wielu Katolików, jak to tylko możliwe, ze wszystkich stanów.  Struktury Ligi (patrz pytania 143-145), w tym jego podział na członków stowarzyszonych i członków, zostały określone już w 1920 roku. Kiedy Liga została ustanowiona, termin "Szensztacki Ruch Apostolski" został formalnie wprowadzony do określenia wszystkich należących do Szensztatu.

174. Kto był pierwszą kobietą, która dołączyła do Szensztatu?
Pierwszą kobietą, która dołączyła do Szensztatu była Gertrauda von Bullion (1891-1930), pielęgniarka Czerwonego Krzyża, która poznała Szensztat przez członków Szensztatu, którzy służyli jako żołnierze podczas I Wojny Światowej.

W wyniku jej nacisków, o. Kentenich zgodził się na utworzenie pierwszej żeńskiej formacji w Szensztacie, 8 grudnia 1920:  Związek Kobiet. Von Bullion i Marie Christmann były dwiema pierwszymi członkiniami, poświęcając się MTA tego dnia w Prasanktuarium. 
Gertraud von Bullion, żródło: www.gertraud-von-bullion.org

Więcej informacji o Gertraud znajdziesz TUTAJ (strona po niemiecku)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz