wtorek, 13 lutego 2018

#93 200 pytań na temat Ruchu Szensztackiego (178 i 180)


Jak co wtorek publikuję odpowiedzi na pytania dotyczące Ruchu Szensztackiego, oparte na książce o. Niehausa "200 pytań na temat Ruchu Szensztackiego". Miłej lektury!Dzisiaj pytania 178 i 180 z VIII (ostatniego rozdziału książki) "O Historii Szensztatu".178. Jakie były centralne wydarzenia w latach 1940 do 1945?
Po ponownym zaangażowaniu Szensztatu w jej najgłębsze źródła siły w 1939 roku, przeniósł się szybko na wydarzenia najciemniejszych lat ery nazistowskiej, w tym uwięzienia i śmierci wielu członków Szensztatu. Nawet założyciel nie został oszczędzony, spędzając w więzieniu lata 1941-45.
 • 1941 (luty): początek nurtu Inscriptio, kiedy o. Kentenich wykorzystuje sentencję św. Augustyna Inscriptio Cordis in Cor w przemowie do Sióstr.  W październiku Siostry stały się pierwszą wspólnotą Szensztacką, która złożyła akt poświęcenia Inscriptio  (patrz pytanie 77)
 • 1941 (20 września): Or. Kentenich zostaje aresztowany przez Gestapo i osadzony w Koblencji.
 • 1941 (Boże Narodzenie): początek Mariengarten – Ogrodu Maryi (patrz pytanie 180)
 • 1942 (20 stycznia): O. Kentenich zdecyduje się nie skorzystać z okazji, aby zostać uznanym za "nienadającego się do obozu"; co zostaje uznane jako Szensztacki drugi kamień milowy (patrz pytanie 179)
 • 1942 (13 marca): Po dwudniowym transporcie z Koblencji, o. Kentenich przybywa do obozu koncentracyjnego w Dachau (koło Monachium).
 • 1942 (16 lipca): Założenie Dzieła Rodziny i Szensztackich Braci Maryi w Dachau.
 • 1943 (18 października): Poświęcenie pierwszego Sanktuarium filialnego, w Nueva Helvetia, w Urugwaju (patrz pytanie 60)
 • 1944 (24 września, 18 października, 8 grudnia): O. Kentenich wygłasza mowy w Dachau, które określone zostają jako „Trzeci Akt Założycielski” (patrz pytanie 184)
 • 1944 (18 października): Założenie „Międzynarodowego Szensztatu”
 • 1945 (6 kwietnia): O. Kentenich zostaje uwolniony z Dachau
 • 1945 (20 maja): O. Kentenich powraca do Szensztat, dzień staje się jednym gorącym dziękczynieniem dla MTA

180. Czym jest “Mariengarten” lub “Ogród Maryi”?
“Mariengarten” lub “Ogród Maryjny” jest istotnym nurtem wewnątrz Rodziny Szensztackiej zakorzenionym w historycznym wydarzeniu Bożego Narodzenia 1941 roku. Choć wydarzenie miało miejsce przed 20 stycznia 1942 roku, rozpatrywana jest jako konkretna realizacja i unikalna postać ducha drugiego kroku milowego.
W ramach pierwszych Świąt Bożego Narodzenia po aresztowaniu o. Kentenicha (1941), jedna z Szensztackich Sióstr Maryi mieszkających w Szpitalu św. Józefa w Koblencji napisała bożonarodzeniowy list do Dzieciątka Jezus, wyrażając swoje pragnienie, aby o. Kentenich został uwolniony. Następnie zostawiła go swojej przełożonej do jej dyspozycji. Przełożona była pod takim wrażeniem listu, że przemyciła go do o. Kentenicha w więzieniu. O. Kentenich, wyczuwając prawdziwego ducha wiary za tą prośbą, odpowiedział i był w stanie przemycić "list od Dzieciątka Jezus" do s. Mariengard. W niej nawiązywał do imienia młodej siostry i jego znaczenia: Mariengarten, to znaczy, ogród Maryi:
„Moja kochana mała Mariengard!
Spełnię Twoje życzenie, jeśli Twoje serce i serce całej Rodziny stanie się kwitnącym Ogrodem Maryi. A więc spełnienie Twojej prośby, ‘cudu Świętej Nocy’, składam w Twoje ręce i ręce dzieci Szensztatu...”
W czasie tych Świąt Bożego Narodzenia list stał się centralnym bożonarodzeniowym przesłaniem dla całej Siostrzanej wspólnoty w Koblencji. Natychmiast postanowiły założyć „Ogród Maryi” poprzez swoje dążenia, w taki sposób o. Kentenich zostałby wkrótce uwolniony. Stało się to początkiem nurtu, który ostatecznie objął całą wspólnotę Sióstr i w końcu przeszło na całą Szensztacką Rodzinę.
Do dziś nurt ten odgrywa ważną rolę, zwłaszcza w środowiskach kobiecych. Grupy i wspólnoty przygotowują pracując na duchowych dążeniach i wybieraniu odpowiedniego symbolu dla siebie, aby być "zasadzonym" w Ogrodzie Maryi. Akt zawiera się z MTA w specjalnej relacji osoby i misji o. Kentenicha. 
 
Piękne prace członkini Szensztatu z Brazylii - tutaj więcej prac

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz