wtorek, 23 lutego 2016

#4 200 pytań na temat Ruchu Szensztackiego (5 i 6)

Jak co wtorek publikuję odpowiedzi na pytania dotyczące Ruchu Szensztackiego, oparte na książce o. Niehausa "200 pytań na temat Ruchu Szensztackiego". samej książki (jeszcze) nie posiadam, dlatego odpowiedzi opieram o wiadomości ze strony Schoenstatt Movement of San Antonio.
Dziś pytanie nr 5 i 6
5. Co oznacza słowo Szensztat?
Szensztat – z niem. Schönstatt pochodzi od nazwy miejsca, z którego Ruch się wywodzi, niewielkiej Doliny Schönstatt w regionie Renu w zachodnio-centralnych Niemczech. Tuż obok miejscowości Vallendar, oddalonej 6 km na północ od Koblencji, około 90 km na południe od Kolonii, oraz ok. 90 km na zachód od Frankfurtu.
Samo słowo „Schönstatt” pochodzi od połączenia dwóch niemieckich słów: „schön” – co znaczy „piękne” i „statt” czyli „miejsce”, tak więc można powiedzieć, że dosłownie Schönstatt znaczy Piękne miejsce. Pierwsze wzmianki dotyczące tej okolicy można odnaleźć w dokumentach historycznych z roku 1143, gdzie nazwane jest “eyne schoene statt” czyli „to piekne miejsce”.
6. Jaka jest data założenia Ruchu Szensztackiego?
Początek Ruchu Szensztackiego określa się na 18 października 1914. Pomimo że nie został on określony jako „Szensztacki Ruch Apostolski” aż do 1919-1920, to zasadniczy charakter przymierza miłości i Sanktuarium datuje się na 18 października 1914, dlatego też data ta jest przyjęta jako data założenia Ruchu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz